Bizden Sohbetler 7 - Ekonominin Dinamikleri ve Piyasaya Etkileri

24.11.2016

Üye İlişkileri Komitesi, 7. Bizden Sohbetler Yemeği, Bilgilendirme Raporu
 

24.11.2016 Perşembe akşamı, “Bizden Sohbetler Formatlı” sohbet yemeklerinin yedincisi, “Ekonominin Dinamikleri ve Piyasaya Etkileri”  konusuyla, İstanbul Çengelköy Rigel Restaurant’ta gerçekleştirilmiştir.

Bu yemeğe; 23 üye, 1 üye eşi ve GYİAD Genel Koordinatörü 1 kişi olmak üzere toplam 25 kişi katılım göstermiştir.  
Dyiad Bizden Sohbetler

Toplantıya katılan üye ve misafirlerin listesi aşağıdadır;

 • SERKAN SEVİM – GYİAD Yönetim Kurulu Başkanı
 • PELİN ÖZER – GYİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • YİĞİT SAVCI – GYİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • MERT TİNİK – GYİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • EGEMEN KAYA – GYİAD Yönetim Kurulu Üyesi /  KONUK KONUŞMACI
 • FEHMİ BARIŞ TEZCAN – GYİAD Yönetim Kurulu Üyesi / KONUK KONUŞMACI
 • SEDA MIZRAKLI FERİK – GYİAD Yönetim Kurulu Üyesi
 • HÜSEYİN SERKAN ULUÇ – GYİAD Denetim Kurulu Üyesi, Üye İlişkileri Komitesi Eş Başkanı
 • EDA ERGENE – GYİAD Üye İlişkileri Komitesi Eş Başkanı
 • İREM PEHLİVANOĞLU – GYİAD Ticari İlişkiler Komitesi Eş Başkanı
 • ÖZER ERDEM – GYİAD STK ilişkileri Komitesi Eş Başkanı
 • MURAT SAĞMAN – Üye  / KONUK KONUŞMACI
 • MUSTAFA FATİH AKSAYLI – Üye
 • ÖZGE KALE - Üye
 • KAYHAN ÇAVUŞOĞLU – Üye
 • İSMAİL NURİ ELKOCA – Üye
 • OLCAY KESKİN – Üye
 • VEDAT KARAKO – Üye
 • DUYGU ÖZER – Üye
 • ESRA ZEYBEKOĞLU – Üye
 • İLKAY GÜLTAŞ – Üye
 • MUHAMMET ONUR BARDAK – Üye
 • ŞAFAK HERDEM – Üye
 • AYCAN FERİK – Üye Eşi
 • SİNEM SONUVAR – GYIAD Genel Koordinatörü
Toplantı İçerik Özeti

Tüm konuklar, saat 19.30 itibariyle toplanmaya başlamış ve planlandığı gibi saat 20.00’da, yemekli eğitim toplantısına geçilmiştir.

Yemeğe katılım gösteren, aynı zamanda üyemiz olan konuk konuşmacılarımız; Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Murat Sağman’a, Alnus Yatırım CEO’su Egemen Kaya’ya ve Citibank Genel Müdür Yardımcısı Barış Tezcan’a ilaveten yine üyemiz olan Vakıfbank Hazine Müdürü Duygu Özer’den de destek rica edilmiş kendileri mevcut konuşmacı ekibine dâhil olmuşlardır.

Toplantı, sırasıyla GYİAD Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sevim’in, Üye İlişkileri Komitesi Eş Başkanları Eda Ergene’nin ve Hüseyin Serkan Uluç’un açılış konuşmalarıyla başlamıştır.

Konuk konuşmacılardan Egemen Kaya, spontane olarak ekonomi sohbetini başlatarak, Ekonominin genel olarak etkilendiği dinamikler, Türkiye’nin ve dünyanın genel ekonomik fotoğrafları, dünyadaki ve Türkiye’deki geçmiş kriz deneyimleri, üzerine ağırlıklı olarak konuşmuş, Murat Sağman biraz daha detaylandırarak ekonomik verilerin birbirleriyle etkileşimini örneklemeler ile anlatmıştır. Duygu Özer, Türkiye Merkez Bankasının elindeki döviz rezervi ile imkân ve kabiliyetleri üzerine görüşlerini ifade etmiş, piyasanın döviz alma satma eğilimleri ve davranışları üzerine tespitlerde bulunmuşlardır. Barış Tezcan ağırlıklı olarak, bankaların son dönemdeki pozisyonları ile mevcut gündemimizde olan iflas erteleme ve yapılandırma konularındaki yaklaşımlarını değerlendirmiştir.

Tüm konuklarımız yukarıdaki konulara ilaveten, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakış açısındaki değişimler, hisse senedi, tahvil piyasasındaki son durumlar, ülkemizin kredibilite ve risk algısı ile ülkeye giren ve çıkan sıcak para davranışları üzerine de görüşlerini ifade etmişlerdir.

Üyelerin sorularıyla yön vererek katkı sağladığı toplantıda, katılımcıların çoğunluğu toplantının sonuna kadar kalmış, toplantı resmen bittikten sonra da yarım saat sohbet ortamı devam etmiştir.

Birkaç sefer hatıra fotoğrafı çekilmiştir.

GYİAD  

Eş Başkanların Kanaati
 

Geçmiş organizasyonlara ve içeriklerine bakılarak, GYİAD bünyesinde bugüne dek ekonomi ile ilgili yapılan toplantıların genelde sabah kahvaltıları formatında olduğu, bu toplantılarda da genellikle uzmanlar tarafından mevcut ekonomik konjonktürün tahlil edildiği ve akabinde özellikle yakın gelecekle ilgili öngörülerin paylaşıldığı görülmüş ve üyelerden gelen taleplerin de ışığında daha başlangıç seviyesinde öğretici bir ekonomi eğitim toplantısına ihtiyaç olduğu sonucuna varılarak bu organizasyonun yapılmasına karar verilmiştir.

Bu karara varılırken, GYİAD üyelerinin gerek iş hayatında gerekse de görsel, yazılı ve sosyal medyada sürekli olarak karşılarına çıkan ekonomik terim ve kavramların ülke gündemine de paralel olarak artış gösterdiği tespiti yapılmış, bu kavramların doğru bir şekilde anlanarak birbirleriyle ilişkilerinin kurulması noktasında birçok üyemizin eksiklikleri ve talebi olduğu görülmüş ve icap eden donanıma sahip olması inancı ana motivasyon kaynağı ve çıkış noktası olmuştur.

Bu çerçevede amaçlarından birisi, çağdaş, genç, donanımlı, Türk işadamı, işkadını ve yöneticilerinin hem kişisel gelişimlerini hem de bu gelişimin topluma olumlu yansımalarını desteklemek olan derneğimizin; üyelerinin ekonomi alanındaki donanımlarına katkı sağlayarak, ekonomi temel kavram ve ilişkilerini daha iyi öğrenmelerine ve büyük resmi daha iyi görebilmelerine yönelik düzenlemiş olduğu bu yemekli eğitim toplantısı oldukça önem arz etmektedir. 
Bu toplantının konuşmacılarının kendi içimizden üye arkadaşlarımızdan seçilmiş olması, herkesin kendini daha rahat hissetmesini sağlamış, nezih bir ortamda, katılımcılar ve konuşmacılar arasındaki iletişimin yüksek olduğu samimi bir toplantının geçmesine olanak sağlamıştır.
 
Katılımcılar diledikleri soruları rahatlıkla sorarak verimli bir toplantı geçmesine katkı sağlamışlardır. Tüm katılımcılar memnuniyetlerini bire bir ifade etmişlerdir. Bu tarz derinlik arz eden konularla ilgili toplantı ve organizasyonların daha rahat zamanlarda yapılmasının farkı hissedilmiş, akşam yemeklerinin bu anlamda doğru tercihlerden birisi olduğu yönündeki var olan kanaatimiz daha da kuvvetlenmiştir.

Genel olarak icra edilen bu “Bizden Sohbetler”  formatının başarılı olduğu, özellikle ülke gündemiyle de paralellik gösteren farklı konularda, sık ve hantal olmayan organizasyonlarla yapıldığın da talebin üst seviyeye çıktığı ve bu şeklide hem üyelerin kişisel gelişimlerine, hem de birbirleriyle olan ilişkilerine katkı sağladığı düşünülmektedir.
 
Saygılarımızla,

Eda Ergene & Hüseyin Serkan Uluç
GYİAD Üye İlişkileri Eş Başkanları--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Değerli Üyemiz,

GYİAD Üye İlişkileri Komitesi olarak düzenli olarak organize ettiğimiz, "Bizden Sohbetler" toplantılarının bir yenisini daha “Ekonominin Dinamikleri ve Piyasaya Etkileri” konusuyla 24 Kasım 2016 Perşembe akşamı İstanbul Çengelköy Rigel Restaurant’da saat 19.30'da gerçekleştireceğiz. 

Üyelerimiz’den Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sayın Murat Sağman’ın, Alnus Yatırım CEO’su Sayın Egemen Kaya’nın ve Citibank Genel Müdür Yardımcısı Sayın Barış Tezcan’ın konuşmacı olarak katılacağı, Yemekli eğitim toplantısında, aşağıdaki konulara değinilerek, eksikliklerimizi, sohbet ortamı içerisinde, soru ve cevaplarla gidermeye çalışacağız. Bu etkinliğimizde, sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

 • Ekonominin temel dinamikleri nelerdir?
 • Her gün karşımıza çıkan terminolojik terimler ne manaya gelir?
 • Yerel ve global ekonomik verilerin, piyasalara ve günlük yaşamımıza etkileri neden ve nasıl gerçekleşir? 
Organizasyonun katılım ücreti, akşam yemeği dahil 180 TL’dir ve ödeme yemek sonrası, katılımcı tarafından Rigel Restaurant’a yapılacaktır.

Program
19:30   Buluşma
20:00   Yemekli Eğitim Toplantısı

Tarih    : 24 Kasım 2016 Perşembe
Yer       : Rigel Restaurant, Kuleli Caddesi No:55/5  Çengelköy /İstanbul Tel: 0216 321 03 62

** Avrupa yakasından gelecekler için Kuruçeşme Sahilden Rigel Restaurant’a ait tekne sefer yapacaktır. 

Katılım teyidinizi CRM sistemimiz üzerinden  buradan  veya  Dernek Merkezimize (Tel: 0212 356 94 06) iletmenizi rica ederiz.


Sevgi ve Saygılarımızla,

GYİAD Üye İlişkileri Komitesi Eş Başkanları
Eda Ergene & Hüseyin Serkan Uluç